Marasms! Suņi mirst, bet kaitīgā DOGO barība joprojām tiek pārdota
Grābekli, belz, cik gribi, tik un tā kāpsim tev virsū!
Pirms pāris gadiem piedzīvojām smagu traģēdiju: bojā gāja 54
cilvēki. Projektētāju vai būvnieku kļūdas dēļ sabruka milzīga ēka.
Signalizācijas sistēmas pirms traģēdijas darbojās uz pilnu jaudu, un, tā
kā neviens nespēja saprast to gaudošanas cēloni, lielveikals un pircēji
tās ignorēja. Veikals turpināja strādāt. Cilvēki paļāvās uz veikala
godaprātu un turpināja iepirkties. Lai gan, ievērojot piesardzības
principu*, veikalu vajadzētu slēgt, un tad meklēt sirēnu aurošanas
cēloni – bojājums elektronikā vai tomēr signalizācijas brīdinājums par
problēmu ēkā. Teiksiet, pēc kaujas visi gudri? - vēsta portāls Pietiek.com .
Šobrīd Latvijā ir neizprotams letālas
suņu slimības uzliesmojums. 94% saslimušo suņu vieno tas, ka tie ēduši
to pašu dzīvnieku barību – “Dogo”. Pārējie 6% suņu, kas ar to saslimuši
bez saistības ar šo zīmolu, atbilst saslimšanas līmenim citās valstīs.
Tomēr “Dogo” vēl aizvien pārdod veikalos, jo neesot atrasts mehānisms, kā tieši barība varētu izraisīt tādu saslimšanu. Cilvēki vēl arvien šo barību pērk, un cilvēkus var saprast – tāpēc mums ir valsts, kas ir garantē, ka veikalu plauktos barība ir droša. Lai gan ir atšķirīgi viedokļi, vai daži atļautie konservanti suņiem tomēr nekaitē ilgtermiņā, tomēr – kopumā barībai jābūt drošai, tā nedrīkst izraisīt saindēšanos vai saslimšanu.
Iespējams, barība nav vainīga. Tomēr ar esošo signalizācijas sirēnu skaļumu (lasiet – 94% saistība) vides aizsardzībā būtu jānostrādā piesardzības principam – barību būtu jāpārtrauc tirgot, līdz saprasts saslimšanas cēlonis. Ja tas jau būtu izdarīts pirms pāris mēnešiem – un saslimšanas turpinātos -, tad “Dogo” būtu tīrs un balts nomazgāts. Vai varbūt mūsu suņi nav vide, un tāpēc viņiem tādu aizsardzības līmeni nepiedāvā?
Abus gadījumus vieno tas, ka uzņēmēja peļņas intereses tiek stādītas augstāk par iespējamo apdraudējumu cilvēku dzīvībām, dzīvnieku dzīvībām vai mantai. Lai gan ikvienā uzņēmējdarbībā jārēķinās ar riskiem zaudēt peļņu: vienus uzņēmējus apdraud sausums, citus – naftas vai finanšu krīze, pārtikas ražotājus – problēmas ar produktu drošību.
Šķiet, pats ražotājs neapzinās, cik bīstams viņš izskatās, uzskatāmi demonstrējot, ka klientu vajadzības viņu neinteresē, tikai viņu nauda. Arī tad, ja izrādīsies, ka barība “Dogo” nav vainīga suņu saslimšanā, diez vai es jebkad to pirkšu savam sunim, jo man nav pārliecības, ka, tiešām parādoties kādām problēmām, uzņēmējs rīkosies atbildīgi un suņu veselību stādīs augstāk par savu peļņu.
Vēl vairāk mani skumdina valsts iestāžu rīcība. Arī Zemkopības ministriju acīmredzami un uzņēmēja zaudētā peļņa satrauc krietni vairāk nekā barības iespējamā saistība ar suņu slimības uzliesmojumu, lai gan vajadzētu būt otrādi. Kam gan vēl būtu jāuzmana produktu drošība, ja ne valsts iestādēm?
*Piesardzības princips vides aizsardzībā (Vides aizsardzības likums, 3.pants): ir pieļaujams ierobežot vai aizliegt darbību vai pasākumu, kurš var ietekmēt vidi vai cilvēku veselību, bet kura ietekme nav pietiekami izvērtēta vai zinātniski pierādīta, ja aizliegums ir samērīgs līdzeklis, lai nodrošinātu vides vai cilvēku veselības aizsardzību.
Pārpublicēts no https://grafiti.lv/2016/05/02/grabekli-belz-cik-gribi-tik-un-ta-kapsim-tev-virsu/
LASIET ARĪ: Saistībā ar nāvējošo suņu slimību PVD šogad nav pakustinājis ne pirkstu